PODKOVÁŘSKÁ FIRMA V ČR
Založit podkovářskou firmu v ČR může osoba plnoletá, bezúhonná, s dosaženým odpovídajícím podkovářským vzděláním (nebo takové osoby zaměstnává).
Podkovářské vzdělání lze získat:
-
Prvním způsobem je absolvování středního odborného učiliště - učební obor podkovář.
-
Druhým způsobem je systém celoživotního vzdělávání dle Národní soustavy kvalifikací. Uchazeč (plnoletý) s dostatečným zájmem a praktickou zručností může individuálně nebo v podkovářských kursech nastudovat teorii podkovářského povolání a získat praxi pod vedením zkušeného mistra podkováře, poté absolvovat zkoušku z profesní kvalifikace Europodkovář u příslušné autorizované osoby pro povolání podkovář. Na základě Osvědčení o této zkoušce lze získat živnostenské oprávnění Podkovář.
Nejdůležitější zákony, kterými se chovatelé a podkováři musí řídit, jsou:
Nejdůležitějším bodem podkovářství je kůň a jeho welfare. Toto v současné době chrání především Zákon 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, který jasně stanovil, že upravovat bosá kopyta a podkovávat je, může pouze osoba k tomu způsobilá, a tím je podkovář zkoušený podle jediného státem uznaného vzdělávacího programu, který vznikl v rámci NSK.
Souvisejícími zákony, kterými se chovatelé a podkováři musí řídit, jsou:
-
Zákon 154/2000 Sb. o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat (plemenářský zákon)
-
Vyhláška č. 208/2004 Sb. o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat
-
Zákon 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání (řemeslná živnost podkovářská)
-
Zákon 179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání
Z hlediska komunikace s majitelem koně je podkovář povinen majitele koně informovat o všech skutečnostech a vzniklých problémech.
Chov a využití koní dosáhlo v současnosti velkého rozmachu a rozvoje. Informovanost a vzdělanost současných majitelů koní však mnohdy pokulhává. Podkovář by měl slušně a profesionálně seznámit majitele se všemi aspekty zdravotního stavu kopyt jeho koně a popsat podkovářské ošetření, které navrhuje. Dále by měl majiteli doporučit způsob managentu koně po ošetření (klidový a pohybový režim, dietetická opatření apod.) a upozornit majitele koně, že pokud nebude stanoviska a doporučení podkováře akceptovat, nemůže podkovář zodpovídat za výsledek své práce (např. porušení klidového a dietetického režimu při schvácení kopyt apod.).
Zřízení webových stránek: Webové stránky musí obsahovat základní informace o Vaší firmě (jména, adresy společnosti, telefonního a e-mailového kontaktu a případně i odkazu na profil na sociálních sítích, pomocí kterých se s vámi může zákazník spojit). V případě povolání podkováře je vhodné stanovit jednou týdně dobu (zpravidla na konci týdne), po kterou přijímáte telefonické objednávky a sestavujete harmonogram dalšího pracovního týdne.
E-mail: Zákazníci velmi často potřebují odborné konzultace ke zdravotnímu stavu kopyt a končetin svých koní. Odpovídejte co nejdříve, pokud máte pocit, že řešené problémy jsou mimo Vaši kompetenci, doporučte příslušného veterinárního lékaře.
Telefon: Na nepřijaté hovory reagujte zpětným zavoláním, nebo SMS
Buďte k dostižení
-
Dostatečného množství kontaktních informací na viditelném místě na webových stránkách, vizitkách je dnes samozřejmostí.
-
Firma musí být dohledatelná a kontaktní informace musí být uvedené na předních místech.
-
Mezi kontaktní informace patří uvedení jména, adresy společnosti, telefonního a e-mailového kontaktu a případně i odkazu na profil na sociálních sítích, pomocí kterých se s vámi může okolí spojit.
-
Pravidelně řešte emailovou poštu, telefony…
-
Upozorněte na změny, problémy
-
Někdy se může stát, že ačkoli se domluvíte na konkrétní návštěvě, schůzce, nastanou nečekané problémy. V takové situaci je nutné partnera neprodleně informovat o změně a nabídnout mu jiné řešení. U zákazníka hrozí riziko, že si najde jiného dodavatele služby, ale tady se jedná o férovost jednání. U domluvené schůzky s kontrolním orgánem budete vždy vypadat, že se dané kontrole chcete vyhnout, či jí odložit. Proto o změnách termínu informujte neprodleně a měňte termíny jen z opravdu závažných důvodů.
-
Z hlediska evidence podkovářské práce je nutné vést přesnou denní evidenci podkovaných koní
V případě reklamace (utržená podkova, kulhání po podkovářském zákroku) se podkovář musí snažit zajistit nápravu stavu:
co nejdříve přibít utrženou podkovu, pokud nemůže zajistit přibití sám, požádat nejbližšího podkováře o opravu a pokud kůň po podkování kulhá, zajistit překování v co možná nejkratším termínu.