1. Autor textů a fotografií a zhotovitel práce: Ing. Jindřich Vinčálek, CE-F
Místo zhotovení: Hřebčín Měník
2. Literární přehled: Podkovářství, ISBN: 978-80-7490-052-5, Tisk Pálka 2015
3. Data pacienta: č. 4.3.1.
Plemeno: Český teplokrevník
Pohlaví: Klisna
Věk: Narozena 31.1.2014
Barva: Ryzka
Pracovní využití: Odchov a výcvik plemenných klisen, jezdecká příprava pro drezuru a parkur
-
Potíže, na které si majitel stěžuje: Při pohledu zepředu (frontální rovina) stojí hříbátko s karpy u sebe a kopýtky od sebe.
-
Doba trvání potíží: čtyři týdny od narození
-
Ustájení: V boxe s matkou
-
Krmivo: Hříbě je sající
-
Stelivo: Sláma
-
Frekvence úpravy kopyt: 2x v posledních 14 dnech - podkovář
-
Typ kování: Žádné
-
Kulhání, případná diagnóza: Hříbě nevykazuje žádné kulhání ani nepravidelný pohyb. Ve stádě se pohybuje bez problémů.
4. Anamnéza
Obr. č. 1. a 2.: Postoj předních končetin hříbat při pohledu zepředu krátce po narození
5.1. Charakteristika změn:
Angulární deformity končetin hříbat vznikají laxitou kolaterálních vazů postiženého kloubu na straně jeho delšího obvodu. V tomto případě byl laxní vnitřní karpální vaz a karpus se při zatížení končetinou prolamuje dovnitř. Na vnější straně karpu naopak dochází ke komprimaci kloubu a růstové zóny nad karpem. V místě přetížené části růstové zóny je omezena schopnost růstu dlouhé kosti a proto se neošetřované angulární deformity mohou prohlubovat.
5.2. Postoj končetin:
Hříbě se narodilo s valgózní deformitou v karpu na obou předních končetinách. Na levé končetině je navíc vbočený karpus doprovázen vybočeným metakarpem a vnější rotací celé končetiny. Tato kombinace působí na vnější část karpu ještě větším tlakem, což se projevuje větším zánětem růstové zóny nad karpem. Na pravé končetině byla naměřena odchylka 16°a na levé končetině 23°, což jsou poměrně velké hodnoty (viz. obr. 3 - 6).
5.3. Tvar kopýtek a patologické změny:
Kopýtko pravé postižené končetiny (viz. obr. č. 7) ještě nebylo odchylkou končetiny deformováno a nevykazovalo žádné patologické změny. Levé kopýtko již začíná jevit příznaky vnitřního přetížení vlivem kombinace odchylek v karpu a metakarpu. Jeho vnitřní kopytní stěna je podsazenější a má konkávní tvar.
5.4. Zhodnocení úpravy a podkování po narození
Kopýtka hříbat je možné upravovat od 7 – 10 dní stáří a do stáří čtyř týdnů byla upravována 2x. Při takto velkých odchylkách nemá obyčejná úprava kopýtek dostatečný vliv na pozitivní změnu konformace končetin. Hříbě nebylo doposud podkováno a ani mu nebyly nalepovány extenze.
5. Popis případu
6.1. Zvolená úprava kopyt:
Obě kopýtka předních končetin upravíme přiměřeným vystrouháním chodidla a střelu a snížením jejich vnějších polovin. Do výšky lemu plastové podkůvky opilujeme do čista kopytní stěnu až k patkovým hranám (viz. obr. č. 8 a 9).
6. Zvolená opatření
Obr. č. 3. a 4.: Pohled na přední končetiny hříběte zepředu a detail vbočených karpů a na levé končetině vybočeného metakarpu.
Obr. č. 5.: Zánět růstové zóny nad karpem
Obr. č. 6.: Měření odchylek u levé přední končetiny.
Obr. č. 7.: Přední kopýtka při pohledu zepředu a detail levého kopýtka (vpravo)
Obr. č. 8. a 9.: Vystrouhání předních kopýtek a detail kopýtka po
vystrouhání
Obr. č. 10. a 11.: Odstranění tenké filcové vrstvy z nalepovacího lemu
Dallmerovy podkůvky.
6.2. Příprava podkovy:
Pro podkování byla zvolena Dallmerova nalepovací podkova pro hříbata velikosti č. 2 s mediální extenzí. Na vnitřní ploše nalepovacího lemu je nalepena tenká filcová vrstva sloužící k nasáknutí lepidla v případě nalepování podkůvky metakrylátovým lepidlem. V našem případě jsme použili k nalepení Superfast a k tomu je potřeba filcovou vrstvu odstranit (viz. obr. č. 10. a 11.).
Obr. č. 12. - 14.: Označení důležitých bodů na Dalmerově podkůvce podle přiloženého a upraveného kopýtka hříběte, snížení lemu a jeho přišroubování.
Obr. 15. : Podkůvku i kopýtko je vhodné před nalepením očistit lihem
Před nalepením si přiložíme podkůvku ke kopýtku a naznačíme si střed, délku a výšku lemu v patkách a pomocí volné poloviny lemu také šířku podkovy. Po úpravách volnou část lemu k základně přišroubujeme (viz. obr. 12 - 14) Během úprav udržujeme podkůvky v čistotě a bráníme především jakémukoliv přenesení mastnoty. Je vhodné používat čisté rukavice, protože každá nečistota omezuje trvanlivost a kvalitu nalepení.
Obr. č. 16.
Obr. č. 17.
Obr. č. 18.
Obr. č. 19.
6.3. Podkování:
Před vlastním nalepením si musíme být jisti, že kopýtko je suché a není mastné. Spolehlivější je kopýtka těsně před nalepením odmastit lihem a opatrně vysušit horkovzdušnou pistolí (viz. obr. 15 - 17). Pro spolehlivé nalepení musíme mít zabezpečeno klidné stání hříběte alespoň 1 minutu v případě použití Superfastu. Metakrylátová lepidla tvrdnou 3 – 5 minut a proto je vhodné mít dostatek pomocníků na fixaci, nebo hříbě sedovat. Pokud je okolní teplota nízká, je vhodné před nalepením lepidlo i podkůvku zahřát horkovzdušnou pistolí na teplotu 25 – 30 °C (viz. obr, 18.). Superfast rychleji zatvrdne a teplý lem podkůvky se lépe přizpůsobí tvaru kopýtka. Potom při současné fixaci hříběcí končetiny naneseme přiměřené množství lepidla na nalepovací lem a podkůvku pod silnějším tlakem nasadíme na kopýtko na značku středu (viz. obr. 19 - 20.) Při optimálních podmínkách můžeme po 1 minutě nechat hříbě na končetinu došlápnout.
Obr. č. 20.
Obr. č. 21.
Obr. 21 - 23: Snížení vnější poloviny kopýtek a nalepení podkůvky s velkou mediální extenzí výrazně přenáší těžiště směrem k pomyslné svislé ose rovné končetiny a stejným směrem působí na vybočenou část končetiny.
Obr. č. 22.
Obr. č. 23.
6.4. Veterinární opatření:
Po konzultaci s veterinárním lékařem byla prozatím odložena elevace periostu nebo karpální růstové zóny.
6.5. Zásady další péče:
Ustájení na tvrdém povrchu, přiměřený pohyb, pravidelná kontrola efektivnosti ortopedických opatření, úpravy a přelepování extenzních podkůvek po 7 - 14 dnech.
7.1. Efekt 1. zvolené úpravy kopyt:
Počáteční snaha o vyrovnání odchylek pouze úpravou kopýtek nebyla při takové velikosti efektivní.
7.2. Změny ve volbě podkov a podkování:
Ve 32 dnech stáří jsou již růstové zóny prstu dostatečně zpevněny, a proto je možné uplatnit efektivnější extenzní opatření na oblast karpu, jako jsou Dallmerovy nalepovací plastové podkůvky s mediální extenzí (viz. obr. 7 - 23).
7.3. Efekt podkovářských opatření:
Snížení vnější poloviny kopýtek a nalepení podkůvky s velkou mediální extenzí výrazně přenáší těžiště směrem k pomyslné svislé ose rovné končetiny a stejným směrem působí na vybočenou část končetiny (viz. obr. 21 - 23)
7.4. Výsledek péče:
Při třetím nalepení extenzních podkůvek byl efekt zvolených ortopedických opaření dostatečný. V 74 dnech stáří byly podkůvky odstraněny a další péče byla pravidelná kontrola a správná úprava kopýtek. Končetiny nebyly zcela rovné, ale vnější deformace končetin jsou fyziologické a dobrý podkovář musí umět předvídat další vývoj hříběte. V mnoha případech úplné vyrovnání hříběcích končetin znamená v dospělosti deformity opačným směrem. V necelých osmi měsících stáří mělo hříbě končetiny téměř rovné, vyrovnané podkovářskou péčí a svým vlastním vývojem. Obr - 22,23
Obr. č. 2: 1 týden stáří hříběte
Obr. č. 23: 1 nalepení Dallmer. extenzních podkůvek
Obr. č. 24: 3 nalepení Dallmer. extenzních podkůvek
Obr. č. 25: stáří 8 měsíců
7. Vývoj změn
Angulární deformity u hříbat je možné úspěšně napravit za pomoci měkkých růstových zón, které postupně zpevňují do stáří přibližně 8 týdnů. V tomto období je snaha o nápravu nejefektivnější. S pokračujícím stářím jsou ortopedická opatření méně a méně účinná. Efektivita je podmíněná pravidelnou podkovářskou péčí a dodržováním chovatelských zásad.
8. Závěrem pro praxi